مطالب مفید

هنر چیست؟

تصویر

آنوتاش: در معنای کلی طیف وسیعی از فعالیت های انسانی از جمله فرایند های بینایی، شنوایی و یا حرکات مصنوعی را که می تواند بر عواطف، احساسات و ادراکات انسان ها تاثیر بگذارد را “هنر” می گویند. تاریخچه هنر آنقدر طولانی است که به زمان غارنشینی انسان های نخستین برمیگردد. غارنشینان برای بیان عواطف، احساسات و انتشار پیام های خود به دیگران، تصوراتشان را بر روی سنگ ها و چوب ها حکاکی می کردند. در مبحث تاریخ شناسی هنر، این دوره را، دوره هنر ما قبل تاریخ می نامند. این دوره از هنرنگاری انسان ها، تا زمان ظهر تمدن ها و شهر های بین النهرین ادامه داشت. از آن پس، هنر در فرهنگ ها و مردمان مختلف نفوذ پیدا کرد؛ از سرزمین های هندوستان و خاورمیانه گرفته تا قلب اروپا!

امروزه هنر به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود. از جمله این تقسیمات می توان به هنر های تجسمی (نقاشی، عکاسی، خطاطی و …)، هنر های موسیقیایی، هنر های نمایشی مثل تئاتر و رقص، موسیقی و حتی ادبیات اشاره کرد.

“لئو تولستوی” نویسنده و فعال اجتماعی روسی، در تعریف هنر می گوید “هنر محصول تحریک احساسات، و هدف آن نیز انتقال احوال نفسانی و عواطف انسانی است”.

“ژان آنوی” فیلمنامه نویس و نمایشنامه نویس فرانسی نیز در وصف هنر می گوید که “هنر در واقع، شکل دادن و زیبایی دادن به زندگی است”.

دانشنامه بریتانیکا نیز هنر را اینگونه تعریف می کند “استفاده از توانایی و تخیل در خلق آثار زیبا، محیطی و یا تجاربی که می‌توان با دیگران تقسیم شود”.

چیزی که مهم است این است که هنر برای بیان عواطف و احساسات و تاثیر گذاری در این احساسات انسانی استفاده می شود و می توان گفت که هر گونه فرآیندی که نتیجه اش تاثیر گذاری بر عواطف و احساسات باشد به نوعی هنر نامیده می شود. شاید به همین خاطر باشد که تخیل در هنر به عنوان مهم ترین عامل برای تاثیر گذاری یک اثر هنری شمرده می شود. در واقع آثار هنری هنرمندان، از تخیلات، احساسات و عواطف آنان ناشی می شود، نه از عقلانیت و منطق. به همین دلیل است که آثار هنری معمولا چند معنایی هستند؛ یه این معنی که هر مخاطب بنا بر شخصیت درونی و اطلاعات دریافتی مغز خود، از یک اثر هنری می تواند معانی مختلفی را برداشت کند.


تهیه و تنظیم: محمدرضا اسماعیل بیگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *