مطالب مفید

تاریخچه مختصر رنگ

تصویر

آنوتاش: اولین رنگ هایی که بشر اولیه شناخت (تشخیص داد) سیاه و سفید بود (شب و روز) یا به عبارت دیگر آبی تیره در شب و زرد روشن در روز بود. پس از آشنا شدنش با رنگ ها به مرور به نقاشی های روی دیوار غار ها که خود ترسیم کرده بود رنگ داد و تهیه رنگ جای خود را در این میان، در زندگی بشر باز کرد. بشر بدوی مانند انسان های امروزی ابزار و زیور الات خود را با رنگ ها آراست و هر گاه به میدان جنگ میرفت، خود را با لباس های جنگی الوان زینت می داد تا حیرت و وحشت در دل دشمن ایجاد کند. او مواد اولیه رنگ ها را از مواد طبیعی تهیه می کرد اما بعد ها رنگرزی به عنوان شغلی برای انسان اهمیت پیدا کرد. در تمام ادوار تاریخ بشری انسان خود را با رنگ همراه کرده است. البته در این میان ایرانیان، مصریان و یونانیان بیشتر از همه اقوام درخشیده اند و در استفاده از رنگ ها تبحر خاصی داشته اند. بر اساس این ادعه اینگونه می اوان نتیجه گرفت که در جهان هستی هیچ شی و موجودی بدون تاثیر از رنگ وجود ندارد و  یکی از ادوات خلقت تاثیر رنگ ان می باشد.

بر اساس یافته های علمی اینگونه استنباط گردیده که اشکال و نقاشی ها در غار ها که توسط رنگ های بدست امده از اخرا و اکسید های هماتیت و مگنتیت کشیده شده اند به چهل هزار سال قبل و به دوران انسان های هموساپینس باز میگردد.

نقاشی های کهن در درنادای مصر که برای سالیان متمادی بدون حفاظ و در معرض هوا بوده است، یک پدیده درخشان اثر برلینسی می باشد که هنوز هم به همان روشنی 2000 سال قبل است. مصری ها رنگهایشان را با ماده ای صمغ مانند، ترکیب می کردند و هر یک را به صورت جداگانه بر روی سطح اعمال می کردند بدون اینکه ذره ای با هم مخلوط گردند. آنها از 6 رنگ سفیدف سیاه، قرمز، آبی، زرد و سبز استفاده می کردند. تا اوایل قرن هیجدهم میلادی رنگ کردن اشیا بیشتر جنبه هنری و تشریفاتی داشته و نقاشی با الهام از طبیعت صورت می گرفته است.

گفته می شود که چشم انسان قادر است حدود دو میلیون رنگ را از یکدیگر متمایز بنماید و تشخیص دهد. اما نکته حائز اهمیت آن است که جهان هستی ترکیبی بسیار ظریف و عظیم از طیف رنگهای متفاوت از همدیگر است که با وجود آن اشیا از یکدیگر تمیز داده می شوند.

واژه رنگ مترادف کلمه انگلیسی Hue یا Colour، پدیده ای است فیزیکی که در اثر تابش و رفتار انعکاسی نور در برابر چشم ناظر، ظاهر می شود و پدیده ای است عینی و روانی. اما واژه رنگ مترادف با pigment و colorant به معنی رنگ دانه و رنگ دهنده است که ارتباط با خواص فیزیکی و شیمیای مولکول های رنگ دارد و ماهیت رنگ را مورد بررسی قرار می دهد. امروزه مسلم گردیده که رنگ همانند نور دارای سرعتف طول موج، حالات ارتعاشی و تداخلی و خاصیت موجی است و اثر ذهنی و روانی در ارتباط با مغز و قوه بینایی دارد و می تواند به اشیا بعد و جسمیت ببخشید.

به گفته تاریخدانان مصریان قدیم اولین سازندگان رنگ در جهان شناخته شده اند و رنگرزی برای اولین بار در چین حدود 3000 سال قبل از میلاد آغاز شد. قبل از تولید رنگ صنعتی، تمامی رنگ ها از گیاهان و پودر های صنعتی به دست می آمدند. مثلا از گیاهانی مثل روناس، حنا، گل سفید، لاجوردف بزرک و … استاد کاران نقاش، رنگ مورد نظر خود را در پای کار به صورت دستی و با فرمول های سنتی خود تهیه می کردند و بنابراین رنگ های ساخته شده به این روش دارای ترکیبات یکسانی نبودند. با گذشت زمان استفاده از مواد معدنی در ساخت رنگ ها متداول شده و بعد ها نیز استفاده از پیگمنت های آلی، رواج یافت.

در حال حاضر، رنگ هایی که بیشتر در کشور های جهان سوم و در حال توسعه استفاده می شوند، در کشور های پیشرفته از چرخه استفاده خارج شده اند، زیرا در انها اکسید سرب که سرطان زاییش توسط دانشمندان ثابت شده، به کار رفته است.


منابع: مسیب استوار، رنگ، انتشارات رازنامه، 1391

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *